Navigácia

Zo života školy

Exkurzie


Foto a text: Mgr. Miroslava Mužilová   


   Výstup na hrad Zniev

                                   

Dňa 25.6.2015 trieda III.IKT vystúpila na hrad Zniev. Znievsky hrad je zrúcanina na vrchu Zniev vo výške 985 m.n.m. nad obcou Kláštor pod Znievom. Hrad vznikol v roku 1113 a patril zoborským benediktom. Od polovice 13.storočia sa volal Turčianskym hradom. Postupom času význam hradu upadal a pomenovali ho na hrad Zniev. V roku 1605 hrad získali Bočkajovci, 1681 Tokoliovci, 1705 Rákociovci. Posledná správa  z roku 1713 nás informuje, že tu bol archív. Dnes z hradu ostali veľmi poškodené základy budov na hornom hrade. Ale všetko nám vynahradil nádherný výhľad na Turčiansku kotlinu. Prialo nám aj počasie takže výstup bol super.

Autorky: Miroslava Brisudová, Martina Mažáriová, žiačky III.IKT


Turiec v Európe

 

Učili sa robiť pravé talianske tiramisu no stihli si  obzrieť aj krajinu. Študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine absolvovali v rámci projektu Erasmus+, financovaného zo zdrojov EÚ, v  spolupráci s vysielajúcou agentúrou K.A.B.A dvojtýždňový pobyt v Taliansku.

 

 Študenti so zameraním na gastronómiu, ktorí mali záujem zapojiť sa do tohto programu,  absolvovali v tomto školskom roku druhý pohovor v anglickom jazyku a z 35 uchádzačov bolo vybraných 15 úspešných“ - hovorí zástupkyňa riaditeľky školy PhDr.Jela Malková, ktorá spolu s profesorkou anglického jazyka Mgr. Jankou Miľanovou tvorili pedagogický sprievod v termíne od 10. 5. - 24. 5. 2015.

 Prvý týždeň strávili v krásnom horskom prostredí malebnej farmy agriturismo Casa dell´Aglio v Momperone, blízko mesta Tortona. „Spolu s inštruktormi sme mali možnosť nahliadnuť do tradičnej talianskej gastronómie a zúčastniť sa na príprave  talianskej svadby ale aj na prvého svätého prijímania, čo sa nám veľmi páčilo“,  spomína na zážitky Kamila Martinusíková, študentka 4. HA. Ďalšou zaujímavosťou pre študentov bol aj výlet do prístavné mesto Janov (Genoa), kde si prezreli mesto, architektúru stavieb, krásne námestie s fontánou (Piazza de Ferrari) a typické úzke uličky. Jadro mesta nesporne dýcha svojou vlastnou históriou, veď práve odtiaľ sa v 15. storočí Krištof Kolumbus vydal na svoje zámorské objavy.

 Po týždni pobytu v Momperone sa účastníci vydali na návštevu práve prebiehajúcej medzinárodne známej výstavy EXPO v Miláne, ktorá sa koná každých 5 rokov a zúčastňuje sa na nej 147 krajín pod mottom „Uživiť planétu, energia pre život“.  Expozícia bola veľmi rozsiahla, za jeden deň sme nestihli prezrieť celý objekt, preto sme sa hneď vydali k slovenskému pavilónu, ktorý sa predstavil s mottom „Slovensko je krajina plná energie. Príďte si k nám dobiť baterky“ -“ hovorí ďalšia účastníčka Katarína Cigániková.  Pavilón, v ktorom sa nachádzala prezentácia zástupcov našej krajiny, bol navrhnutý známym výtvarníkom Karolom Kállayom, ktorý prezentuje Slovensko aj dielami Andyho Warhola, či tradičnými čičmianskymi ornamentami. V reštaurácii zas v ponuke figurovali naše tradičné pokrmy ako sú halušky, pirohy“ - dopĺňa ju spolužiačka Beáta Jančíková.

Skupina študentov si nemohla nechať ujsť ani prehliadku centra Milana, druhého najväčšieho mesta Talianska, známeho významnými kultúrnymi a historickými pamiatkami, ako Opera La Scala či La Galleria Vittorio Emanuele II. Neskôr navštívili aj na námestí nachádzajúcu sa katedrálu Duomo, ktorá patrí k najväčším na svete a je druhou najväčšou  v Taliansku. Je postavená z bieleho mramoru a celkovo sa na nej nachádza 4 400 ručne robených sôch. Najvyššie postavená je pozlátená socha Panny Márie, ako typický symbol katolíckeho náboženstva, ktoré má v Taliansku pevné korene. Návštevu zakončili prehliadkou galérie, v ktorej sídlia slávne módne značky ako  Prada, Versace, Gucci.

 

Druhý týždeň študenti strávili v kempe, v mestečku Casttelleto Ticino, nachádzajúcom sa pri druhom najväčšom talianskom jazere Lago Maggiore, kde boli ubytovaní v chatkách. Tu mali možnosť naučiť sa s tamojšou koordinátorkou Luciou pripravovať pravé talianské tiramisu, ochutnať skvelú domácu zmrzlinu, dozvedieť sa zaujímavosti o jej príprave a nahliadnuť do histórie jej výroby. Okrem toho si užili aj výlet do mesta Stresa, spolu so sprievodcom Giovanim. Plavili sa  loďou na ostrovy - Isola Bella a ostrov rybárov Isola dei Pescatori, cez jazero Lago Maggiore, ležiace čiastočne v regiónoch Piemont, Lombardia a švajčiarskom kantóne Ticino. Zanechalo to v nich nezabudnuteľné zážitky, ktoré ukončili odletom z letiska Bergamo v Milane priamo do Bratislavy.

 Autorky: Kamila Martinusíková, Beáta Jančíková, Katarína Cigániková, študentky 4. HA.        Fotogaléria


 

          Remeslo má zlaté dno!

             Remeslo má zlaté dno!

Študenti 20 stredných škôl prezentovali vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja svoje výrobky na výstave výrobkov stredných odborných škôl. Výstavy sa zúčastnila aj SOŠ obchodu a služieb Martin v zastúpení SOP polygrafického, odbor polygraf – knihár. Výstava mala vysokú návštevnosť. Aj vďaka takejto propagácií má SOP polygrafické dostatok žiakov, ktorí nájdu svoje uplatnenie v praxi. Toto potvrdil aj krajský župan p. Blanár na otvorení výstavy, keď povedal: „Teší ma že medzi mladými ľuďmi nájdeme takých, ktorí si vyberú štúdium na odborných školách, väčšina z nich potom nemá problém uplatniť sa vo svojom odbore.“

SOP polygrafické vystavovalo tieto výrobky: kancelárske dosky s chlopňami, venovacie dosky do netradičného materiálu  - obrusovina, škatule zostavované, točené bloky, Väzba V-1, Väzba V-8.


Autor: Bc. Emília Králová © Autorské práva sú vyhradené                                               Fotogaléria 


Workshop na oddelení reštaurovania a konzervovania v SNK

Workshop na oddelení reštaurovania a konzervovania v SNK

Študenti SOŠ obchodu a služieb v Martine učebného odboru 3473 H 08 polygraf – knihár si v praxi vyskúšali spôsoby šitia na jednoduché trojité špagáty, dvojíte špagáty /pravé väzy/ na šitie knižného bloku.

 

V druhej časti odbornej praxe si študenti mohli vyskúšať spôsoby našívaných dvojpramenných kapitálikov šité s dvoma farebnými niťami. Vyskúšali si aj vytvorenie nosnej časti so špagátovým jadrom, ktorý po miernom vysušení aplikovali pri hlave a nohách knižného bloku. Každému študentovi sa venoval jeden reštaurátor. Na workshop si žiaci so sebou doniesli zošité knižné bloky, ale aj voľné knižné listy. Ostatný materiál nám poskytla Slovenská národná knižnica - oddelenie reštaurovania a konzervovania.

 

Súčasná doba je charakterizovaná prestavbou odborného školstva

 

Potreby zamestnávateľov si vyžiadali zmenu odborného vzdelávania na typ duálneho vzdelávania, kde bude posilnená časť odborného vzdelávania nielen dotáciou hodín, ale pozornosť je zameraná aj na modernizáciu vyučovacieho procesu. Záujem mladých o vzdelávanie prudko klesá a preto sú potrebné také metódy, ktoré žiaka zaujmú a získajú ho pre prípravu nielen v odbore, ale aj pre celoživotné vzdelávanie. Žiak a učiteľ sa tu dostávajú do mnohostranných vzťahov.

 

Vzdelávací úspech učiteľa závisí nielen od vedomostí a zručností, ktoré ovláda, ale aj od toho, ako je on sám schopný nadchnúť a vzbudiť záujem učiacich sa a ako dokáže svojich žiakov vtiahnuť do tvorivých aktivít a činností. Na odbornom výcviku v SOP polygrafickom sa snažíme  využívať moderné aktivizujúce metódy, ktoré vedú žiakov ku kreativite, samostatnosti, k rozvíjaniu logického myslenia a komunikácii  V práci majstra odborného výcviku je dôležité pozitívne myslenie, trpezlivosť a dôslednosť v prístupe k žiakom. Iba tak sa dá eliminovať neochota našich žiakov spolupracovať.

           

Zaujímavé na workshope bolo to, že praktické skúsenosti odovzdávali našim študentom bývalí absolventi SOŠ obchodu a služieb v Martine, učebného odboru knihár Mgr. Peter Oravec, Mgr. Beáta Vojteková, Jana Švábiková, Martina Samcová, Katarína Lukáčová. Mladý dynamický kolektív pracuje pod vedením Ing. Elišky Jindrovej vedúcej oddelenia reštaurovania a konzervovania. Svoje bohaté skúsenosti študentom odovzdali aj Ing. Mária Trnková a Anna Múčková.

 

 

Naši študenti prejavili záujem o ďalšie vzdelávanie v Slovenskej národnej knižnici, kde nás radi privítajú aj v budúcom školskom roku 2015/2016. Študenti by si chceli vyskúšať a získať nové skúseností s koženou  a pergamenovou knižnou väzbou. Touto cestou ďakujeme Ing. Kataríne Krištofovej, PhD. generálnej riaditeľke SNK, ktorá vyhovela našej žiadosti a umožnila nám uskutočniť tento workshop. Po osobnej skúsenosti s takouto formou učebného dňa majú žiaci viac možností vzdelávať sa v duchu modernizácie. Vo veľkej miere sa u nich rozvíjajú  také kompetencie ako sú schopnosť komunikovať, samostatne riešiť problémy, pracovať v tíme, či orientovať sa v informáciách.

 

Treba dbať na to, aby žiakom neboli poznatky odovzdávané, ale aby si ich získavali. Na akej úrovni  budú vedomosti žiaka, aký bude jeho odborný a morálny profil, závisí vo veľkej miere od majstra odbornej výchovy. V rámci odborného výcviku pedagóg nielen vzdeláva po stránke odbornej,  ale súčasne žiakov svojimi postojmi a prístupom vychováva.

 

Autor: Bc. Emília Králová © Autorské práva sú vyhradené                               Pozrite si link 


Historia ad infinitum

V tomto školskom roku sa žiaci II. HA zapojili do programu Historia ad infinitum, ktorý organizovalo SCVČ ABC .

V rámci tohto výchovno – vzdelávacieho programu, zameraného na spoznávanie slovenskej histórie a literatúry, žiaci II. Ha absolvovali v septembri exkurziu do Piešťan – pamätná izba Ivana Kraska.

 V dňoch 29.4 a 7.5 2015 mali žiaci II.HA a niektorí žiaci z I.IKT  možnosť navštíviť miesta a mestá nedávnej minulosti.  29. apríla sme sa s nimi vydali po stopách našich známych spisovateliek, ktorými boli Terézia Vansová a Božena Slančíková Timrava.  Prvá zastávka bola v obci Polichno, v ktorej nás privítal zhovorčivý a milý pán starosta. Vďaka jeho výkladu sme si vypočuli  nielen historické fakty, ale aj zaujímavosti zo života B.S. Timravy, mali sme možnosť nahliadnuť do súkromnej zbierky spisovateľkinej rodiny a dozvedeli sme sa, že známa novela Ťapákovci bola napísaná o skutočných Ťapákovcoch, ktorí žili v susedstve s Timravou. 

V Polichne sme si pozreli aj malú galériu z čias socializmu, ale aj základnú školu, na ktorú si pamätajú naši starí otcovia a mamy.

Vo Zvolenskej Slatine sme si v pamätnej izbe T. Vansovej prezreli rukopisy, fotografie a taktiež súkromnú korešpondenciu spisovateľky.  Pani sprievodkyňa nám prezradila , že spisovateľka nebola  výnimočná len svojimi dielami a spoločenskou činnosťou, ale aj svojim kuchárskym umením a radami pre gazdinky a tieto jej recepty boli opäť v súčasnej dobe vydané v knižnej podobe.

7.  mája bola naša cesta venovaná slovenskej histórii, konkrétne slávnemu hradu Devín.  Na hrad sme sa po príchode do hlavného mesta premiestnili výletnou loďou.  Aj napriek tomu, že z pôvodného hradu ostala len zrúcanina, stále má čo ponúknuť. Z vrchnej časti hradu je nádherný výhľad na krajinu a sútok riek Dunaj a Morava. V suteréne stredného hradu je výstavná miestnosť šperkov, dobového náradia a rôznych nálezov. Súčasťou horného hradu sú čiastočne upravené jaskyne. Ako spomienka na historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval Ľudovít Štúr, je tu umiestnená pamätná tabuľa. Táto pamiatka nepoukazuje len na pozostatky rímskeho obdobia, ale je tu zachovaný kus našej bohatej histórie, pretože na týchto miestach prijal Rastislav v roku 863 sv. Cyrila a Metoda.

Po týchto exkurziách si nejeden z nás uvedomil, že Slovensko je krajina bohatá na históriu a krásnu prírodu.

Autorka textu a fotografií: Mgr. Eva Jedličková                                                                    Fotogaléria 


 

                                       


Naši študenti navštívili televíziu JOJ

Počas odbornej exkuzie v Bratislave študenti navštívili štúdio Televíznych novín. V tomto štúdiu sa natáčajú aj Noviny o 12-tej, relácia top star a počasie. Milá pani – PR manažérka TV JOJ, ktorá nás sprevádzala, nám ochotne vysvetlila ako vzniká šot, relácia, ako sa číta z televíznej čítačky a popísala nám skutočnosti ohľadne natáčania v interiéri a exteriéri.  

        

,,Mali sme možnosť vidieť všetky kamery, čítačky, osvetlenia a všetko potrebné na to, aby relácie  mohli vytvoriť. Po vysvetlení týchto vecí nám  porozprávala o niektorých hercoch a moderátoroch a o priebehu natáčania seriálov, o ozvučení, strihaní, kulisách. Ochotne nám odpovedala na všetky otázky.´´ hovorí Laura, žiačka II. IKT.

Opýtali sme sa aj na reklamu. Ako vzniká a koľko stojí? Vysvetlila nám, že je rozdiel či sa reklama vysiela v prime time, alebo v inom čase, a jej cena závisí od počtu odvysielaní. PR manažérka nám objasnila fungovanie peoplemetrov, ktoré sa stále používajú na zistenie sledovanosti jednotlivých seriálov. Podľa nich potom zaraďujú relácie, filmy a seriály do vysielania.

Zaujala nás práca s tzv. greenscreen- zelená plocha, ktorá sa používa ako kľučovacie pozadie. Je to pozadie vytvorené z jedného kusa látky a jeho princíp spočíva v tom, že objekt natáčania sa dá ľahko obrezať, a to aj v pohybe. Následne pomocou softvéru použijú akékoľvek pozadie. Vyskúšali sme si to aj my, ukážka je v našej fotogalérií.

Počas návštevy sme videli ako sa súťažiaci na chodbách pripravujú na natáčanie súťažnej relácie tv šanca, ktorá sa práve natáčala v susednom štúdiu. Návšteva TV JOJ bola príjemná a bolo zaujímavé vidieť ako vyzerá štúdio a práca v ňom na vlastné oči.  Autorka článku a fotografií: Ing. Lenka Pšenková.                 Fotogaléria 


Naši študenti navštívili parlament

Vo štvrtok 12. marca 2015 sa študenti našej školy zúčastnili na odbornej exkurzii v Národnej rade SR a boli pozvaní na besedu s pánom poslancom Ing. Jurajom Blanárom.

Po príchode a kontrole osobných vecí a občianskych preukazov nás privítali zamestnanci parlamentu, ktorí nás celou obhliadkou sprevádzali. Začali sme obhliadkou budovy Národnej rady SR, ktorá začala pri štátnych symboloch a buste J. M. Hurbana. Dozvedeli sme sa veľa historických zaujímavostí a spoznali sme vznik a  vývoj NR SR. Následne sme si na prvom poschodí pozreli významnú a hodnotnú zbierku olejomalieb na dreve od slovenského grafika, maliara a ilustrátora 20. storočia Albína Brunovského. Po analýze týchto vzácnych diel sme sa presunuli do rokovacej miestnosti. Po usadení na balkóne nás veľmi milo prekvapilo privítanie od predsedu parlamentu Ing. Petra Pellegriniho. So záujmom sme pozorovali zasadnutie vlády. Každý člen NR predniesol rečnícky prejav, týkajúci sa určitej problematiky v jeho odbore. Na tento prejav mali vyčlenený čas. Ostatní členovia mohli reagovať prostredníctvom komentáru. Potom pán predseda NR SR vyzval všetkých členov k hlasovaniu.                                                                                   

Po odhlasovaní zákona, na ktorom sa zúčastnil aj pán poslanec NR SR Ing. Juraj Blanár, sme sa presunuli do zasadačky poslaneckého klubu, kde nás pán Blanár privítal. Po jeho krátkom predstavení začal diskusiu na tému demokracia. Pýtal sa, či vieme čo je demokracia a čo si o tom myslíme. Objasnil nám základné funkcie demokracie a demokratického fungovania spoločnosti. Potom sme spoločne vymenovali základné medzníky v histórií SR až po súčasnosť. V druhej časti nám vysvetlil pomerný a väčšinový volebný systém a oboznámil nás so základnými pravidlami pri tvorbe zákonov. Diskutovali sme o rôznych témach, mohli sme sa pýtať, čo nás zaujímalo. V záverečnej časti diskusie upriamil našu pozornosť na potrebu ovládania aspoň dvoch svetových jazykov. Povedal nám, že keď sa budeme učiť  a snažiť  sa, dosiahneme všetko, čo si naplánujeme. 

Touto poučnou besedou skončila exkurzia v Národnej rade SR. Ešte sme sa spoločne odfotili, pán Blanár nám rozdal pamätné listy a opustili sme budovu NR SR. Túto odbornú exkurziu hodnotíme ako veľmi prínosnú a ďakujeme pánovi Ing. Jurajovi Blanárovi za jeho čas.

   Webové sídlo p. Blanára.   Fotogaléria -  Autorky fotografií: p. Mgr. M. Kravčáková, Ing. L. Pšenková.

  Vidozáznam - zasadnutie NR SR -  viď 126 minúta a 25 sekunda.


   Fotogaléria  Autorky fotiek: Ing. Slavomíra Guráňová a Bc. Miroslava Mužilová, text: Bc. Emília Králová.


EXKURZIA V KIA MOTORS SLOVAKIA, s. r. o.

                                                           

 

 

 

 

 

 

Dňa 21. 10. 2014 sa triedy I.IKT, II.IKT a I. N-A zúčastnili  exkurzie vo výrobnom automobilovom závode v Žiline - KIA MOTORS SLOVAKIA, s. r. o.

Po príchode do tréningového centra v Gbeľanoch nás zamestnanec PR oddelenia uviedol do školiacej miestnosti, kde nám pustil prezentáciu. V nej nám priblížil priestory výroby, povedal nám pár zaujímavostí a štatistík. Po skončení sme sa autobusom premiestnili do výrobných hál, kde nám zapožičali ochranné okuliare a slúchadlá, aby sme mohli počúvať výklad sprievodcu, nakoľko v halách bolo hlučno. Ako prvé nám ukázal lisovňu, kde pomocou naprogramovaných robotov lisovali z kusov plechu hotové časti – dvere, kapoty atď.

Následne sme prešli výrobnými halami Karosáreň 1 a 2, kde sme videli celý proces výroby automobilu - “od skrutiek“, motora, skiel,  až sme sa dostali k tzv. “svadbe“. Svadba v motovýrobe  znamená, že sa spojí podvozok s karosériou a výsledkom je hotový automobil. O pár zastávok ďalej sme už mali možnosť uvidieť vyrobené auto a jeho prvé dlhé štartovanie. V tejto výrobni vyrábali tri modely karosérie a to: KIA Ceed, KIA Venga, KIA Sportage súčasne. Každý automobil bol už určený pre konkrétneho zákazníka, čo je podstatou riadenia PULL SYSTEMu, tzn. že nevyrábaju "na sklad". Po skončení exkurzie sme sa zhodli, že pásová výroba nie je najzaujímavejšia práca pre zamestnancov (je monotónna), ale zamestnanci v KIA MOTORS SLOVAKIA pracujú v teplom, čistom a príjmenom prostredí.

Autorky textu: žiačky II. IKT: Dominika Jurášková, Kristína Buociková a Laura Kasanová.


Žiaci SOŠ obchodu a služieb spoznali hoteliérsky biznis

     Žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine, dňa 13.10.2014 uskutočnili exkurziu do vybraných ubytovacích a pohostinských zariadení v druhom najväčšom meste Českej republiky, v Brne.

      Navštívili štvorhviezdičkový hotel Bobycentrum, ktorý spolu s hotelom Intercontinental v Prahe ešte v nedávnej minulosti predstavoval ikonu českého hotelierstva. V jeho laserovej show hale s kapacitou 600 kresiel sa konali všetky prestížne kultúrne a športové podujatia Českej republiky. Hosťom už v roku 1993 ponúkal širokú paletu doplnkových služieb ako squash, tenis, bowling, futbal, fitness, sauny, apod. Po roku 2 000 sa však dostal do vážnych finančných problémov a zo strany účastníkov exkurzie bol záujem zistiť, ako sa s týmito problémami vysporiadal.

     Na začiatku prehliadky ich marketingová riaditeľka oboznámila s tým, že hotel ešte aj v súčasnosti prekonáva veľmi ťažké obdobie. Jeho jednotlivé časti prenajímajú rôzne spoločnosti, ktoré sa pustili do rozsiahlych rekonštrukcií. Z tohto dôvodu žiaci mali možnosť uvidieť iba tú časť hotela, ktorú od augusta 2014 prevádzkuje Arte corporation, s.r.o. Ide o ubytovaciu časť s 284 lôžkami, stravovaciu časť s jednou kuchyňou a s  jednou reštauráciou  a konferenčnú časť s konferenčnou sálou s kapacitou 250 stoličiek a ostatnými priľahlými priestormi. Spoločnosť zamestnáva celkom desať zamestnancov. Upratovacie činnosti na úseku housekeeping  a v ostatných spravovaných  častiach hotela zabezpečuje formou outsourcingu (nákupom od externých dodávateľov). Ubytovacia a kongresová časť hotela je značne opotrebovaná a nutne vyžaduje rekonštrukciu. Spoločnosť Arte corporation v súčasnosti  hľadá prostriedky, ako ju zrealizovať. Je si vedomá, že ak tak neučiní, hotelu hrozí strata dobrej povesti a preklasifikovanie do nižšej triedy. Žiaci v závere prehliadky pani riaditeľke vyjadrili obdiv nad odvahou spoločnosti prevziať prevádzku v takomto stave a ochotou bojovať do posledných síl, aby hotelu vrátila dobré meno a silnú pozíciu na trhu ubytovacích služieb.

     Učitelia Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine zámerne zaradili do programu exkurzie tento hotel, aby žiaci poznali realitu dnešných dní, aby pochopili, že v živote spoločnosti sa nevyvíja všetko tak, ako by si mnohí želali.    

     Ďalším navštíveným ubytovacím zariadením bol opäť štvorhviezdičkový hotel s názvom „Noemova archa“, ktorý symbolizuje loď zakotvenú v prístave. V Brne je povestný najmä výbornou kuchyňou. Hosťom ponúka ubytovanie v 18 dvojlôžkových izbách v štýle lodných kajút (12 posádkových, 5 dôstojníckych a 1 kapitánska), wellness, reštauráciu, salónik, moderný viacúčelový konferenčný priestor „Markétin sál Arnošta Ludviga“ s kapacitou až 150 stoličiek, bar  a nádhernú letnú terasu, kde si hostia môžu vychutnať atmosféru tejto časti hotela aj v ľahu, pretože okrem lavicového a stoličkového  sedenia tu majú k dispozícii aj obrovské postele. Žiakom sa v tomto hoteli veľmi páčilo. Ocenili nielen zariadenie, ale aj technické  vybavenie hotela. Najviac obdivovali akvárium osadené v reštaurácii, z ktorého si hostia mali možnosť vyberať homáre podľa veľkosti. Za 1 kg živej váhy homára tu účtujú 4 000 Čk, čo je približne 145 €. Za obdiv stála tiež úprava pokrmov na tanieri, ktorá v hosťoch vyvolávala silné estetické zážitky.

     Posledným navštíveným spoločensko-zábavným podnikom bol  bar s veľmi zaujímavým názvom „Bar, který neexistuje“. V centre mesta ho prevádzkujú dvaja brnenskí zanietenci – páni Honza Vlachynský a Andrej Vališ. 

     Je zariadený v americkom štýle. Jedna stena je tehlová, druhá omietnutá, nenamaľovaná, pod stropom na jednej strane sú priznané izolované  kanalizačné potrubia a v strede zo stropu visí mohutný luster, ktorý dodáva priestoru bohémsky vzhľad. Priestor je dvojpodlažný. Na druhé poschodie je možné prepraviť sa moderným presklenným výťahom, alebo peši, po  elegantnom  točitom schodisku. Barové zápultie predstavujú štyri mohutné stĺpy s poličkami, na ktorých sú vyložené a podsvietené nápoje všakovakého druhu. Mohutný barový pult je osadený vyššie, aby mali aj hostia sediaci pri stoloch možnosť vychutnávať si prácu barmanov. Technické vybavenie barového pultu zodpovedá najvyšším svetovým štandardom.

     Pán Honza Vlachynský žiakov srdečne privítal a svojim príhovorom mimoriadne zaujal. Oboznámil ich s históriou založenia baru, s jeho filozofiou „neprodávat nápoje, ale prodávat atmosféru“, s jeho prevádzkovaním ako aj s úspechmi a problémami s ktorými sa bar potýka. Žiaci mu kládli množstvo otázok, na ktoré im trpezlivo a zanietene odpovedal. Napokon tu žiaci mali možnosť uvidieť a ochutnať množstvo netradičných miešaných nealkoholických nápojov, ktoré im barmani namiešali rôznymi spôsobmi. Návšteva Baru, který neexistuje bola nádhernou bodkou za prehliadkou ubytovacích a pohostinských zariadení v Brne.  Žiaci po exkurzii vyjadrili maximálnu spokojnosť  s jej programom a organizáciou. Už teraz sa tešia na prehliadku ďalších podnikov, ktoré im umožnia vytvoriť si ucelený obraz o stave pohostinstva a hotelierstva doma i v zahraničí.    

Autor foto a text: PhDr. Peter Huľo, PhD. © Autorské práva sú vyhradené.

Viac foto vo fotogalérií - http://sosmt.edupage.sk/album/?#gallery/10


Exkurzia Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu v Oravskom Podzámku

 

                                 

Dňa 17. októbra 2014 sme sa s niektorými žiakmi tried I.T-G-KZ, II.CS-CU-PR, III.T-G a IV.HA zúčastnili exkurzie  významných kultúrnych pamiatok Oravy.

Ako prvé sme navštívili Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Tomuto básnikovi, dramatikovi, prekladateľovi a velikánovi slovenskej i svetovej literatúry  je venovaná literárna expozícia, ktorá približuje jeho životné osudy, dielo a duchovný odkaz  širokej kultúrnej verejnosti a najmä mladej generácii.

Súčasťou múzea je aj Čaplovičova knižnica, ktorej vznik je spätý s osobnosťou jej zakladateľa Vavrinca Čaploviča. Bol to vzdelanec a súkromný zberateľ kníh. Knihy získaval od bratislavských antikvárov a kníhkupcov, ale aj od obchodníkov vo Viedni a Budapešti. Jeho zbierku tvoria historické diela z oblasti bibliografií a lexikónov, teológie, filozofie, histórie, zemepisu, sociológie, práva, filológie, beletrie, matematiky, prírodných vied, umenia a rôzne periodické a neperiodické tlače. My sme mali možnosť pozrieť si len niektoré z nich, keďže najväčšia časť kníh je v depozitári knižnice a k nej majú prístup len jej zamestnanci. Najstaršiu časť fondu tvoria rukopisy z obdobia 14. – 19. storočia. Stála expozícia knižnice bola otvorená pri príležitosti 170. výročia vzniku Čaplovičovej knižnice 20. apríla 2009. Expozícia je sprístupnená širokej verejnosti, využíva sa aj na tematické prednášky a tiež prezentácie k vyučovacím hodinám pre školy z regiónu Orava.

Poslednou zastávkou našej exkurzie bola prehliadka Oravského hradu s bohatým a zaujímavým výkladom  lektorky. Oravský hrad patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva  a je jednou z najvyhľadávanejších kultúrnych pamiatok na Slovensku. Najväčším prekvapením bola pre nás návšteva kaplnky sv. Michala, ktorá sa nachádza v areáli dolného hradu v tesnej blízkosti Thurzovho paláca. Staviteľom kaplnky bol najznámejší vlastník hradu gróf Juraj Thurzo, významný šíriteľ myšlienok protestantizmu a v tomto duchu bola v rokoch 1610 – 1611 postavená aj kaplnka.

 A ešte jedna zaujímavosť na záver. Od lektorky Oravského hradu sme sa dozvedeli, že verejnosti je sprístupnených len štyridsaťpäť percent časti hradu.

 Bohaté informácie nás všetkých aspoň na malú chvíľku vrátili späť do minulosti a musím podotknúť, že naši žiaci boli naozaj zvedaví. Pýtali sa na mnohé udalosti a osobnosti spojené s danou históriou. Výklad lektorov ich veľmi zaujal. Získané vedomosti tak môžu uplatniť pri absolvovaní maturitnej skúšky zo slovenského a cudzieho jazyka a určite obohatia aj ich osobné záujmy.

Autor text, foto: Mgr. Alena Macaláková


EXKURZIA v pamätníku SNP v Banskej Bystrici

 

Dňa 25. septembra 2014 sme sa my študenti tried  I. HA  a II. HA  zúčastnili exkurzie v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Počas niekoľkých hodín sme si prezreli veľmi zaujímavú expozíciu a vypočuli pútavý výklad sprievodcu.

Z neho sme sa dozvedeli už známe historické fakty obohatené o zaujímavosti súvisiace s priebehom 1. a 2. svetovej vojny ako aj SNP. Mnohí z nás sa živo zapájali do diskusie, odpovedali na otázky sprievodcu, a tak sme dokázali, že naše vedomosti o tomto období dejín sú veľmi hlboké. Po prehliadke pamätníka sme si spoločne prezreli historické centrum Banskej Bystrice. Prežili sme pekný deň, získali nové poznatky a aj sme sa navzájom lepšie spoznali.  Už sa tešíme na ďalšie exkurzie.

Zároveň chceme poďakovať našim pani učiteľkám, ktoré nám  túto zaujímavú exkurziu pripravili.                                Autor text a foto: študenti I. a II. HA


 

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola obchodu a služieb
    Stavbárska 11, 036 80 Martin
  • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria